Виконавчий напис нотаріуса – це документ, на підставі якого проводиться стягнення заборгованості. Для отримання виконавчого напису не потрібно звертатися до суду. Кредитор може звернутися безпосередньо до нотаріуса та отримати виконавчий документ. Стягнення заборгованості за виконавчим написом нотаріуса відбувається у тому порядку, як і стягнення заборгованості за рішенням суду – через виконавчу службу.
Законом України «Про нотаріат» нотаріусу (як державному, так і приватному) надано право здійснювати виконавчі написи на боргових документах щодо безперечної заборгованості боржника перед стягувачем за умови, що з моменту виникнення права такої вимоги минуло не більше трьох років. Якщо вимога, за якою здійснюється виконавчий напис нотаріуса, законом передбачено інший строк, виконавчий напис здійснюється в межах цього строку.
Документи, на яких нотаріус має право здійснювати виконавчий напис: нотаріально засвідчені договори (у тому числі й кредитні, іпотечні), що передбачають виплату грошових сум або повернення майна (за наявності оригіналу документа та доказів прострочення виконання договору).
На відміну від розгляду справи в суді, нотаріус не викликає боржника до себе для розгляду питання про виконання виконавчого напису, не витребує жодних пояснень чи заперечень у боржника. Нотаріусу достатньо перевірити безперечність вимог кредитора та наявність доказів невиконання зобов’язань.
Звичайно, таке право надано нотаріусу з метою захисту прав кредиторів від несумлінних боржників, які не виконують своїх зобов’язань. Однак, часто на практиці кредитори, особливо банківські установи, зловживають своїми правами і звертаються до нотаріусів навіть при невеликому прострочення виконання зобов’язань, не забуваючи при цьому нарахувати невідповідні боргу штрафні санкції (пеню та штраф), і після здійснення виконавчого напису нотаріуса стягують багато раз заборгованість, що збільшилася через виконавчу службу або за рахунок заставного майна.
Якщо при здійсненні виконавчого напису нотаріуса права боржника порушено, він має право звернутися до суду за місцезнаходженням відповідача з позовом про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню. Звернутися до суду з таким позовом боржник має право протягом трьох років з моменту вчинення нотаріусом виконавчого напису.
ВИЗНАННЯ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ НОТАРІУСА ТАКОГО, ЩО НЕ ПІДЛЯГАЄ ВИКОНАННЮ
Підстави для оскарження виконавчого напису та визнання його таким, що не підлягає виконанню:
- Наявність спору щодо заборгованості. Відповідно до вимог закону, нотаріус має право здійснювати виконавчий напис лише на документах про безперечну заборгованість. Тому, якщо в судовому порядку розглядається суперечка про суму боргу між боржником і кредитором, або ж до моменту звернення кредитора до нотаріуса боржник повідомив такого кредитора про свою незгоду з наявністю у нього заборгованості (її розміром), заборгованість не вважається безперечною і нотаріус не має права на вчинення виконавчого напису;
- Пропуск позовної давності. У разі, якщо нотаріус вчинив виконавчий напис після 3 років з моменту виникнення зобов’язань та стягнення штрафних санкцій після 1 року, а інший термін для виконання цього зобов’язання законом не передбачено, такий виконавчий напис також підлягає оскарженню.
- Невідповідність виконавчого напису та порядку його вчинення вимогам закону. Здійснити виконавчий напис внаслідок порушення основного зобов’язання та (або) умов іпотечного договору, нотаріус має право через тридцять днів з моменту відправки боржнику письмового повідомлення (вимоги) про усунення порушень (повернення боргу). Така вимога вважається відправленою за наявності відмітки боржника на письмовому повідомленні про отримання або позначки поштового відділення зв’язку про відправлення вимоги на вказану в іпотечному договорі адресу. У разі якщо вимогу про усунення порушень на адресу боржника не надсилали, це є підставою для оскарження виконавчого напису нотаріуса в судовому порядку.
- Сума боргу, зазначена у виконавчому написі, відрізняється від суми, зазначеної у вимоги про повернення боргу;
- Вчинення виконавчого напису на кредитному (іпотечному) договорі, який не засвідчений нотаріально.
- Нотаріусу не був поданий повний і безперечний розрахунок заборгованості;
Що робити, якщо нотаріус наклав виконавчий напис на договір (у тому числі кредитний) і щодо Вас відкрито виконавче провадження?
Найпоширеніший випадок, коли нотаріус накладає виконавчу напис – це накладення написи на кредитні договори (договору позики) з банками, мікрофінансовими чи факторинговими організаціями.
Зазвичай людина дізнається, що стосовно нього нотаріус винесла виконавчу напис, коли відкрито виконавче провадження й у межах нього накладено арешт на все майно, заблоковані банківські рахунки чи адресу роботодавця надійшла постанова про стягнення 20% від зарплати рахунок погашення боргу.
Які дії необхідно вжити:
- звернутися за консультацією до профільного адвоката
- звернутися до суду з позовною заявою про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню
- подати до суду клопотання щодо забезпечення позову шляхом зупинення виконавчого провадження до моменту розгляду справи в суді. У разі задоволення клопотання виконавець зупиняє виконавче провадження та до моменту винесення рішення суду знімає арешти з рахунків, припиняє стягнення 20% із заробітної плати в рахунок погашення боргу.
Якщо стосовно вас нотаріусом вчинено виконавчий напис і вже проводиться стягнення коштів, або ви є боржником за кредитним, іпотечним або іншим нотаріально завіреним договором, і у вас є підозри, що кредитор може звернутися до нотаріуса для здійснення виконавчого напису – наші адвокати допоможуть ваші інтереси. Звичайно, можна спробувати підготувати документи та звернутися до суду з позовом самостійно, проте, не володіючи певними знаннями та нюансами розгляду цієї категорії справ, досягти позитивного результату вкрай складно. Наші адвокати нададуть вам усі необхідні консультації, допоможуть призупинити стягнення коштів на час розгляду спору, оскаржити виконавчий напис нотаріуса в суді, досконалий з порушеннями закону, і визнати його недійсним, повернути ту частину грошей, що вже була стягнута, а також зняти накладене на ваше майно арешт.