ДОПОМОГА АДВОКАТА ПІД ЧАС ОБШУКУ У ДНІПРІ

 

Обшук – це одна з процесуальних дій, яка проводиться слідчим у рамках кримінального провадження. Основна мета, яку переслідують під час обшуку – виявлення та фіксація відомостей про обставини скоєння кримінального правопорушення, пошук зброї злочину чи майна, яке було отримано внаслідок його скоєння, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

 

Нормами Конституції України, а також Кримінального процесуального кодексу України встановлено право недоторканності житла та іншої власності особи – ні хто не має права проникнути в житло чи інше володіння особи з якоюсь метою, окрім як за добровільною згодою власника, або на підставі визначення слідчого судді, крім таких винятків: у невідкладних випадках, пов’язаних із порятунком життя людей та майна, або у зв’язку з переслідуванням осіб, підозрюваних у скоєнні злочину.

 

Відповідно до ст. 234 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий чи прокурор мають право проводити обшук житла чи іншого майна особи на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, а у кримінальних провадженнях, що належать до підсудності Вищого антикорупційного суду – на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду.

 

Чому важлива допомога адвоката під час обшуку

 

Проведення обшуку починається з пред’явлення оригіналу відповідної ухвали слідчого судді з одночасним наданням особі, яка володіє житлом або іншою власністю, копії відповідної ухвали. При цьому посадова особа, яка проводить обшук (слідчий або прокурор), зобов’язані представитися та надати для ознайомлення посвідчення затвердженого зразка. Вже цьому етапі особі, майно якого збираються обшукувати, необхідна допомога адвоката. Прибувши на місце обшуку в найкоротші терміни, адвокат ознайомиться із посвідченнями працівників правоохоронних органів та ухвалою слідчого судді про обшук, перевірить чи всі норми закону дотримані при їх видачі. Часто буває, що у визначенні про обшук зазначена не вся необхідна відповідно до закону інформація, закінчився місячний термін для пред’явлення визначення для обшуку майна, не точно вказана адреса майна, в якому планується обшук, та дані власника такого майна, обшук проводиться не у дозволене законом час тощо. У разі виявлення невідповідностей чи порушень грамотний адвокат допоможе уникнути обшуку ще до його початку.

 

Для того, щоб під час обшуку ваші інтереси захищав адвокат, необхідно заявити слідчому, що ви бажаєте скористатися своїм конституційним правом на отримання правової допомоги та викликати свого адвоката. Для того, щоб адвокат міг представляти ваші інтереси, потрібна наявність вже укладеного договору між вами та адвокатом. Оскільки часто до моменту обшуку послугами адвокатів користуються не багато, а відійти від слідчого чи прокурора після вручення ухвали про обшук проблематично, важливо знати, що договір з адвокатом у ваших інтересах може бути укладений від імені третіх осіб. Для максимального захисту своїх інтересів найкраще, звісно ж, не допустити початок обшуку до приїзду адвоката, повідомивши дані адвоката слідчому чи прокурору та заявивши про бажання відкласти обшук до його приїзду.

 

З метою захисту клієнта під час обшуку адвокат подасть клопотання про проведення відеозапису під час обшуку, що допоможе уникнути деяких порушень під час його проведення з боку правоохоронних органів, а також допоможе довести наявність таких порушень, якщо вони були допущені.

 

Відповідно до норм законодавства, під час проведення обшуку обов’язково повинні бути присутніми мінімум двоє понятих, якими не можуть бути родичі потерпілого або підозрюваного, співробітники правоохоронних органів та особи, які є зацікавленими у результатах слідства. Як представник власника обшукуваного майна, адвокат має право спілкуватися з понятими, фіксувати їх дані (ознайомитися з документами, що підтверджують особу), місце проживання та роботи, поставити питання, чи виступала дана особа зрозумілою раніше, та інші питання за наявності підозр, що понятою зацікавлений у певних результатів обшуку. Якщо адвокатом встановлено певну зацікавленість понятого чи його невідповідність вимогам законодавства, обов’язково вноситься запис до протоколу обшуку.

 

Саме обшук проводиться в обсязі, достатньому для досягнення мети обшуку. За рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають у житлі чи іншій власності, якщо існують достатні підстави вважати, що вони приховують при собі предмети чи документи, що мають значення для кримінального провадження. Обшук фізичних осіб повинен здійснюватися виключно особою тієї самої статі, що і особа, яку обшукують, та у присутності адвоката на вимогу такої особи. У такому випадку у жінок є перевага, так як. найчастіше обшук проводиться представниками правоохоронних органів у чоловічому складі та адвокат одразу ж заявляє про неможливість проведення такого обшуку з порушенням закону.

 

Обшук проводиться лише в одній кімнаті чи приміщенні. Не можна проводити обшук у кількох приміщеннях одночасно. Якщо особа, яка має житло або інше майно, відмовляється добровільно відкривати закриті приміщення, сховища, речі, слідчий або прокурор мають право відкрити їх самостійно. При обшуку слідчий чи прокурор мають право проводити виміри, фотографувати, здійснювати аудіо- та відеозапис, складати плани та схеми, виготовляти графічні зображення майна, що обшукується, відбитки та зліпки, оглядати та вилучати документи, тимчасово вилучати речі, що мають значення для кримінального провадження.

УЧАСТЬ АДВОКАТА У ОБШУКАХ

    Збережіть свій час

    Ваш адвокат передзвонить, щоб дізнатися про деталі справи. Чесно пояснить, чи варто витрачати гроші на суд та які перспективи.

    Головним завданням наших адвокатів при обшуку є мінімізація майна, яке буде вилучено в результаті такого обшуку, а також не допущення або максимальне зменшення кількості осіб, що обшукуються (наприклад, працівників підприємства, якщо обшукується офіс чи інші приміщення юридичної особи).

     

    Внаслідок обшуку складається протокол, який описує процедуру обшуку. Додатком щодо нього є перелік вилученого під час обшуку майна. При складанні протоколу обшуку наші адвокати обов’язково фіксують усі порушення з боку правоохоронних органів, допущені під час його проведення (як показує практика, з порушеннями проходить велика кількість обшуків), а також складання та перевірка списку майна, що вилучається, із зазначенням точних характеристик та його кількості, до вказівки номерів купюр у разі вилучення коштів. Дуже важливо правильно скласти перелік майна, що вилучається, так як у разі помилок, при поверненні такого майна можуть виникнути проблеми. Другий екземпляр протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилученого майна вручається особі, у якої проведено обшук.

     

    Якщо під час обшуку вилучено майно, яке не зазначено у ухвалі про обшук, на таке майно згодом накладається арешт у судовому порядку. Наші адвокати відстежують подання слідчим клопотання про арешт вилученого майна, та у разі його відсутності звертаються до суду із заявою про повернення такого майна.

    У разі, якщо обшук було проведено з порушенням норм законодавства, докази, отримані в ході такого обшуку, можна визнати неприпустимим.

    Досвід та висока кваліфікація наших адвокатів по кримінальним справам  дозволяють не допустити проведення обшуку за наявності помилок у визначенні суду про обшук, виробити стратегію захисту клієнта під час обшуку, виявити та правильно зафіксувати всі порушення правоохоронних органів під час його проведення. У разі проведення обшуку у вашому житлі чи іншому майні – наші адвокати нададуть необхідну консультацію, терміново організують оформлення адвокатського договору, приїдуть до місця обшуку у найкоротші терміни, допоможуть захистити ваші права та права інших присутніх під час обшуку осіб, а також повернути вилучене під час обшуку. обшуку майно.

     

    Адвокат може допомогти шляхом:

     

    • дотримання всіх законних підстав у разі порушення принципу недоторканності житла
    • контроль дій осіб, які проводять обшук
    • контроль вилученого майна під час обшуку
    • контроль складання протоколу
    • фіксація порушень слідчих органів
    • оскарження незаконних дій слідчих органів під час обшуку
    • повернення тимчасово вилученого майна під час обшуку