ДОПОМОГА АДВОКАТА ПРИ ЗАТРИМАННІ У ДНІПРІ

 

Затримання особи – це один із заходів забезпечення кримінального провадження, спрямована на припинення вчиненого злочину або обмеження свободи особи, яка його вчинила. Відповідно до ст. 209 Кримінального процесуального кодексу України, особа вважається затриманою з моменту, коли вона силою або через підпорядкування наказу змушена залишатися поряд з уповноваженою службовою особою або у приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою.

 

Згідно із законом, затримання може відбуватися на таких підставах:

 

  • затримання на підставі ухвали слідчого судді, суду;
  • затримання без відповідної ухвали слідчого судді, суду.

 

Затримання особи на підставі ухвали слідчого судді, суду

Звернутися до слідчого судді чи суду мають право прокурор або слідчий за погодженням з прокурором, з метою затримання підозрюваного або обвинуваченого для його приводу та участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. У цьому випадку слідчий або прокурор повинні довести наявність підстав для тримання особи під вартою, а також те, що підозрюваний, обвинувачений ховається від органів досудового слідства або суду, або може вчинити дії, які є підставою для застосування таких запобіжних заходів.

Уповноважені особи можуть затримати особу на підставі ухвали слідчого судді або суду на строк не більше 36 годин, після закінчення якого затримана особа має бути звільнена або направлена до слідчого судді, суду, який ухвалив ухвалу про дозвіл затримання особи.

 

Затримання особи без відповідної ухвали слідчого судді, суду

 

Без відповідної ухвали слідчого судді або суду особа може бути затримана неуповноваженою особою у випадках:

  • при скоєнні чи замаху на скоєння кримінального правопорушення;
  • безпосередньо після скоєння кримінального злочину або під час
  • безперервного переслідування особи, підозрюваної у її скоєнні.

 

Якщо неуповноважена особа затримала певну особу у вищевказаних випадках, вона зобов’язана негайно доставити затриманого до уповноваженої особи або повідомити таку уповноважену особу про факт затримання та місцезнаходження затриманого.

 

Уповноважена особа має право проводити затримання без ухвали слідчого судді або суду в таких випадках:

  • якщо ця особа застигнута при скоєнні злочину або замаху на його скоєння;
  • якщо безпосередньо після скоєння злочину очевидець, у тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця людина щойно вчинила злочин;
  • якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у скоєнні тяжкого чи особливо тяжкого корупційного злочину, віднесеного законом до підслідності Національного антикорупційного бюро України;
  • якщо існують обґрунтовані підозри про можливу втечу особи з метою ухилення від кримінальної відповідальності за скоєння злочину у вигляді створення або участі в діяльності злочинної спільноти або злочинної організації, організації та участі у злочинних зборах, звернення за сприянням злочинного впливу до особи, яка має такий вплив з метою застосування такого впливу щодо третіх осіб.

 

При затриманні уповноважена особа зобов’язана повідомити затриманого зрозумілою йому мовою:

  • причини затримання (суть та підстави підозри чи звинувачення);
  • право затриманого на медичну допомогу;
    право на правову допомогу (право мати адвоката під час затримання);
  • право надавати пояснення, показання або відмовитися надавати будь-яку інформацію щодо підозри проти затриманого;
    право повідомити членів сім’ї, близьких родичів або інших осіб про затримання особи та місце її перебування;
  • право вимагати перевірку обґрунтованості та законності затримання.

ЗАХИСТ АДВОКАТА ПРИ ЗАТРИМАННІ

    Збережіть свій час

    Ваш адвокат передзвонить, щоб дізнатися про деталі справи. Чесно пояснить, чи варто витрачати гроші на суд та які перспективи.

    Уповноважена особа зобов’язана доставити затриманого до найближчого підрозділу органу досудового слідства, в якому негайно фіксуються точні дата та час (година та хвилини) затримання та інші передбачені законодавством відомості. Дуже важливо для затриманого простежити, щоб у журналі реєстрації відвідувачів було вказано саме той час, коли затриманого доставили до органу досудового слідства, а не пізніше, оскільки термін затримання особи без ухвали слідчого судді чи суду становить 72 години. Затримана особа не пізніше 60 годин у моменту затримання має бути доставлена до суду для розгляду питання про обрання щодо її запобіжних заходів. Крім того, письмове повідомлення про підозру вручається затриманій особі не пізніше 24 години з моменту затримання, а якщо вона не вручена у зазначений термін – затримана особа негайно звільняється. Недотримання цих процедур є грубим порушенням прав затриманої особи. Якщо в журналі зафіксують пізніший час затримання, фактичний термін затримання особи збільшиться, а також затриманий не зможе довести порушення уповноваженою особою строку на вручення повідомлення про підозру.

     

    Звичайно, в момент затримання особа внаслідок хвилювань та переживань, не володіючи знаннями та не маючи досвіду, може просто не звернути увагу на такі нюанси. Тому допомога адвоката необхідна затриманій особі відразу після його фактичного затримання. Бажано здійснити дзвінок адвокату ще до моменту доставки затриманого до органу досудового слідства. У такому разі наші адвокати до моменту прибуття до затриманого нададуть консультацію та повідомлять деталі, на які обов’язково необхідно звернути увагу до прибуття адвоката.

     

    Про затримання особи складається протокол, у якому обов’язково мають бути зазначені дата та точний час (година та хвилини) затримання; підстави затримання; результати особистого обшуку; клопотання, заяви чи скарги затриманого, якщо такі надходили; повний перелік процесуальних прав та обов’язків затриманого. Такий протокол підписується уповноваженою особою, яка його становила, та затриманою, а її копія негайно видається затриманому під підпис та надсилається прокурору. Перебуваючи разом із затриманим, наші адвокати детально вивчать протокол затримання, перевірять його на відповідність законодавству, і лише після цього дадуть рекомендацію затриманому щодо можливості підпису або відмови від його підпису із зазначенням конкретних зауважень.

    Адвокат може допомогти шляхом:

    • дотримання всіх законних прав затриманого
    • дотримання термінів затримання
    • комунікація між слідчими органами та родичами затриманого
    • фіксація порушень слідчих органом під час затримання особи, з метою подальшого використання таких нарощень під час розслідування
    • складання правової позиції з метою недопущення посилення ситуації при подальшому розслідуванні

    З моменту звернення наші адвокати нададуть затриманому необхідну консультацію у телефонному режимі, розкажуть алгоритм дій до прибуття адвоката та прибудуть до місця затримання у найкоротший термін. Під час індивідуальної зустрічі із затриманим клієнтом, яка є конфіденційною, не обмежена у часі та відбувається виключно наодинці із затриманим, наші адвокати з’ясують усі фактичні обставини затримання, допоможуть визначити позицію клієнта у даній справі та визначити необхідність подання клопотань, заяв чи скарг, а так ж подальша поведінка під час слідчих дій. Ми також присутні при всіх допитах затриманих клієнтів та слідчих діях.

    Після вивчення всіх документів, які були вручені затриманому під час затримання або після, а також обставин затримання, якщо є підстави вважати затримання клієнта незаконним (а такі випадки бувають досить часто), наші адвокати в найкоротші терміни оскаржать незаконне затримання, а також інші рішення , дії чи бездіяльність слідчого, прокурора чи слідчого судді для захисту прав свого клієнта. У разі, якщо підстав для визнання затримання незаконним відсутні, ми докладаємо всіх зусиль для обрання затриманого запобіжного заходу, не пов’язаного з позбавленням волі, і продовжуємо захищати інтереси клієнта в рамках кримінального провадження.

    Допомога наших адвокатів при затриманні допоможе уникнути зловживань своїми повноваженнями з боку представників органів досудового слідства та захистити інтереси затриманого.