АДВОКАТ ДЛЯ ЗАСУДЖЕНИХ

 

Засудженим у кримінальному провадженні вважається особа, щодо якої набрав чинності обвинувальний вирок суду. Відповідно до норм законодавства, засуджені мають право на оскарження винесеного судом вироку, на умовно-дострокове звільнення, заміну не відбутої частини покарання м’якшим, на звільнення за амністією, помилування, звільнення від покарання у зв’язку з хворобою, у зв’язку з вагітністю та народженням дитини, а також захист своїх прав під час виконання вироку.

 

Оскарження вироку суду

 

Засуджена особа має право оскаржити винесений щодо неї вирок суду.

 

В апеляційному порядку засудженим може бути оскаржено такі рішення суду першої інстанції: вироки; ухвали про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру;

 

Подання апеляційної скарги на вирок або ухвалу суду зупиняє їх виконання до моменту винесення рішення судом апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з моменту проголошення вироку або ухвали суду. У випадку, якщо особа перебуває під арештом – строк подання апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення копії рішення суду.

 

Внаслідок розгляду апеляційної скарги апеляційний суд може: залишити вирок чи ухвалу суду першої інстанції без змін; змінити їх; скасувати їх повністю чи частково та винести новий вирок чи ухвалу; відзначити їх та закрити кримінальне провадження; надіслати кримінальну справу на новий розгляд.

 

У касаційному порядку можуть бути оскаржені: вироки та ухвали суду про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку, а також судові рішення суду апеляційної інстанції, винесені щодо вищезгаданих рішень суду першої інстанції.

 

Касаційна скарга подається протягом 3 місяців з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції, а засудженим, який перебуває під арештом, – у той же термін з дня вручення йому копії рішення апеляційного суду.

 

Внаслідок розгляду касаційної скарги суд касаційної інстанції має право: залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення; скасувати рішення та направити справу на новий розгляд до суду першої чи другої інстанції; скасувати судове рішення та закрити кримінальне провадження; змінити судове рішення.

 

Умовно-дострокове звільнення та заміна не відбутої частини покарання м’якшим

До осіб, які відбувають покарання у вигляді виправних робіт, службових обмежень для військовослужбовців, обмеження волі, утримання у дисциплінарному батальйоні для військовослужбовців або позбавлення волі, може бути застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

 

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване у разі, коли засуджений доброю поведінкою та старанним ставленням до праці довів своє виправлення у разі фактичного відбуття засудженим:

 

 • не менше половини строку покарання за кримінальну провину або не тяжкий злочин, а також за необережний тяжкий злочин;
 • не менше 2/3 строку покарання за корупційне правопорушення, порушення правил безпеки дорожнього руху або керування транспортними засобами особами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, або перебуваючи під впливом лікарських препаратів, які знижують увагу чи швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережне особливо тяжкий злочин, а також у разі, коли особа раніше відбувала покарання у вигляді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення та до погашення або зняття судимості скоїла умисне кримінальне правопорушення, за яке засуджено до позбавлення волі;
 • не менше 3/4 строку покарання за умисне особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яка раніше звільнялася умовно-достроково та знову скоїла умисне кримінальне правопорушення протягом невідбутої частини покарання.

 

Заміна не відбутої частини покарання більш м’яким може бути застосована до осіб, які відбувають покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі, за умови їх становлення на шляху до виправлення після фактичного відбуття покарання засудженим:

 

 • не менше 1/3 строку покарання за кримінальну провину або не тяжкий злочин, а також необережний тяжкий злочин
 • не менше половини строку за корупційне правопорушення, порушення правил безпеки дорожнього руху або керування транспортними засобами особами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, або перебуваючи під впливом лікарських препаратів, які знижують увагу чи швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, коли особа раніше відбувала покарання у вигляді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення та до погашення або зняття судимості скоїла умисне кримінальне правопорушення, за яке засуджено до позбавлення волі;
 • не менше 2/3 строку покарання за навмисне особливо тяжкий злочин, а також покарання, призначеного особі, яке раніше звільнялося умовно-достроково і знову вчинило навмисне кримінальне правопорушення протягом не відбутої частини покарання.

Адміністрація органу або установи виконання покарань після відбуття засудженим встановленої Кримінальним кодексом України частини строку покарання зобов’язана у місячний строк розглянути питання про можливість подання такої особи до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання або до заміни не відбутої частини покарання на м’якіше, та надіслати відповідне суд.

 

Засуджені, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі, мають право звертатися до адміністрації з проханням внести уявлення про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання або заміни не відбутої частини покарання на м’якше.

ДОПОМОГА АДВОКАТА ЗАСУДЖЕНИМ

  Збережіть свій час

  Ваш адвокат передзвонить, щоб дізнатися про деталі справи. Чесно пояснить, чи варто витрачати гроші на суд та які перспективи.

  Звільнення за амністією

   

  Амністія застосовується до певної категорії громадян України, незалежно від місця відбування ними покарання на підставі закону про амністію.

   

  Законом про амністію особи, визнані винними у вчиненні кримінального правопорушення обвинувальним вироком суду, або кримінальні справи щодо яких розглянуті судами, але не набрали законної сили, можуть бути повністю або частково звільнені від відбування покарання. Особи, визнані винними у вчиненні корупційних правопорушень, порушень правил безпеки дорожнього руху чи керуванні транспортними засобами особами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, або перебуваючи під впливом лікарських препаратів, які знижують увагу чи швидкість реакції, вироки щодо яких не набрали законної силу, не можуть бути звільнені від відбування покарання, а у разі набрання законної сили вироками щодо таких осіб – не можуть бути повністю звільнені від відбування покарання згідно із законом про амністію. Такі засуджені може бути звільнено від відбування покарання після фактичного відбуття термінів, відбування яких дає право умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

   

  Визволення на підставі акту про помилування

  Помилування здійснюється Президентом України щодо індивідуально визначеної особи. На підставі указу про помилування можуть бути здійснені:

   

  • заміна довічного позбавлення волі на позбавлення волі терміном не менше 25 років;
  • повне чи часткове звільнення від основного та додаткового покарання.

   

  У разі присудження особі покарання у вигляді довічного позбавлення волі таке клопотання може бути подано після відбуття ним 20 років із призначеного покарання. Особи, визнані винними у вчиненні корупційних правопорушень, порушень правил безпеки дорожнього руху або керуванні транспортними засобами особами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, які знижують увагу чи швидкість реакції, можуть бути звільнені від відбування покарання в порядку помилування лише після фактичного відбуття термінів, відбування яких дає право на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

   

  Під час розгляду клопотання про помилування враховуються: ступінь тяжкості скоєного злочину, термін відбутого покарання, особистість засудженого, його поведінка, щиросердечне покаяння, стан відшкодування завданої шкоди або усунення завданої шкоди, сімейні та інші обставини, а також думка адміністрації установи виконання органу, який виконує покарання інших суб’єктів доцільності помилування.

   

  Звільнення від покарання через хворобу

  Особа, яка під час відбування покарання захворіла на психічну хворобу, яка позбавляє її можливості усвідомлювати свої дії (бездіяльності) або керувати ними, може бути звільнена від покарання. До цієї особи можуть бути застосовані примусові заходи медичного характеру. У разі одужання, якщо не закінчилися терміни давності, особа прямує для подальшого відбуття покарання.

   

  Якщо особа після вчинення кримінального правопорушення або винесення вироку захворіла на іншу тяжку хворобу, яка перешкоджає виконанню покарання, вона може бути звільнена від покарання або від подальшого її відбування. Під час вирішення цього питання суд враховує тяжкість скоєного злочину, характер захворювання, особу засудженого та інші обставини справи. У разі одужання особа прямує для відбуття покарання, якщо не закінчився термін давності.

   

  Військовослужбовці, засуджені до службових обмежень, арешту чи утримання у дисциплінарному батальйоні, у разі визнання їх непридатними до військової служби за станом здоров’я звільняються від відбування покарання.

   

  Звільнення від відбування покарання вагітних жінок та жінок з дітьми до 3 років

  Засуджених до обмеження або позбавлення волі жінок, які завагітніли або народили дітей під час відбування покарання, крім засуджених до позбавлення волі на строк понад п’ять років, за умисні тяжкі та особливо тяжкі злочини суд може звільнити від відбування покарання в межах терміну, на який жінка може бути звільнена від роботи у зв’язку з вагітністю, пологами та до досягнення дитиною трирічного віку. Звільнення здійснюється за умови, що така жінка має сім’ю, яка дає згоду на спільне з нею проживання, або жінка сама може забезпечити належні умови для своєї дитини.

   

  Після досягнення дитиною трирічного віку суд може звільнити жінку від подальшого відбування покарання, замінити її на м’якше покарання або направити засуджену для подальшого відбування покарання. У цьому випадку суд може повністю або частково зарахувати у строк відбування покарання час, протягом якого засуджена не відбувала покарання.

   

  Для захисту інтересів засудженого рекомендуємо звертатися до адвокатів

  Незважаючи на те, що засуджена особа має право захищати свої права самостійно, найкраще надати це професіоналам, адже в результаті незнання нюансів законодавства та певних процедур, засудженим можуть бути допущені помилки, які перешкоджають його звільненню від покарання або заміні його більш м’яким.

  Наші адвокати з кримінального права мають високу кваліфікацію і мають багаторічний досвід захисту прав засуджених. Ми надаємо необхідні юридичні консультації виходячи з кожної окремої ситуації, допомагаємо налагодити спілкування з адміністрацією установи виконання покарань та вирішити суперечки, що виникають, захищаємо права засудженого під час відбування покарання, готуємо необхідні документи для оскарження вироку в апеляційному та касаційному порядку та представляємо інтереси засудженого скарг у зазначених судах, надаємо допомогу у вирішенні питань щодо звільнення від покарання або заміни його не відбутої частини на м’якше. Наші знання допомагають успішно використовувати всі способи захисту прав засуджених у рамках закону.